מאמרים

לפרטים נוספים ולקביעת פגישה חייגו לטלפון: 09-7996936

כל האמת על ביטוחי השיניים

“אין צורך בביטוחי שיניים” – ד”ר מישל מאמו מסביר, ולכן איני מעוניין לעבוד עמם.
האופן שבו חברות הביטוח מנהלות את ביטוחי השיניים מועיל מאוד לכיסיהן, אך לא לבריאות השיניים של המבוטחים. לטענתו, החסרונות עולות על היתרונות בביטוחים אלו כך שמבוטחי השיניים נחשבים כסוג ג’ ברוב המרפאות.
ראשית, מניסיוני האישי בעבר, כשמטופל מעוניין לתבוע את חברת הביטוח שלו בטיפול זה או אחר, חברת הביטוח מערימה עליו קשיים רבים עד שהמטופל כבר מתייאש.
שנית, חברת הביטוח מכסה טיפולים מינימאליים בלבד, ועל הטיפולים היקרים ההשתתפות העצמית בדר”כ גבוהה, זאת לעומת ההוצאה שצפויה לתקופת ההתחייבות לפוליסה. כך שכדאי לערוך חישוב כלכלי וכדאי. יתרה מכך, אם מצטרפים לפוליסת ביטוח, יש לדעת שחלק מהטיפולים לא יאושרו.
אז מתי הביטוח משתלם?
• הביטוח משתלם למי שמצב הפה שלו טוב יחסית והוא נזקק לסתימה או לטיפול שורש לעתים רחוקות ולניקוי אבנית פעם בשנה.
• אם הפה שלכם במצב גרוע ותזדקקו לטיפולים משקמים רבים, או לטיפולים חוזרים, חשבו פעמיים לפני שאתם מצטרפים לביטוח.
• חברת הביטוח לא אישרה את התוכנית שהציע לכם הרופא? צאו למאבק. אל תוותרו. אנשים חוששים או מתעצלים להגיש ערעורים, ולא מודעים לכך שחלק גדול מהערעורים יסתיימו בתוספת מימון.
• אם אתם מבוטחים וזקוקים לטיפול שיניים, דאגו לקבל מראש אישור מפורט ובכתב, גם אם הרופא שלכם הוא רופא בהסכם. אם אתם פונים למרפאה של קופת חולים, דרשו תוכנית עבודה מפורטת, כולל סעיפים ומרכיבים.

הידעתם?
• הזכות הבסיסית ביותר של כל אחד מאיתנו הוא קבלת טיפול רפואי מרופא שנבחר ע”י המטופל, ולא ע”י גורם כלכלי כלשהו.
• את מלוא הכסף שהייתם זכאים לקבל מחברת הביטוח תוכלו לקבל אצל כל רופא אחר, כחלק מחוק הגנת זכויות החולה וכחלק מחוק חברות הביטוח.
• לחברת הביטוח אסור לחייב מבוטח לגשת אך ורק לרופא הסכם , ואין היא יכולה למנוע ממנו קבלת מלוא הכספים שלהם הוא זכאי לפי הפוליסה.
• גם במרפאה פרטית שאינה מרפאת הסדר של חברות הביטוח השונות, יוכלו למלא לכם את טופס הבקשה ואת טופס התביעה, ולעזור לכם לתבוע את הפוליסה האישית שלכם.

לסיכום:
כדאי להבין, שחברות הביטוח מעוניינות בתור עסק כלכלי, לנתב את המבוטחים למרפאות הסכם, כיוון שבהן החזר עבור הטיפולים נמוך יותר, מאשר החזר למטופלים המקבלים טיפול שיניים במרפאה פרטית. אנו ממליצים למבוטחים לעמוד על זכותם לבחור את רופא השיניים שלהם בעצמם, ולהשתמש בביטוח השיניים לקבלת ההחזרים בהתאם להסכם.
מרפאתנו, “פנינת השן” אינה מרפאת הסכם, אך כמבוטח זכותך המלאה לטפל בכל מרפאת שיניים (וביניהן גם בשלנו כמובן) ואנו נסייע לך עם הביורוקרטיה ונעזור לקבל את החזרים המגיעים לך על פי הפוליסה.

השתלות שיניים בגיל מבוגר

אחת התופעות הנפוצות ביותר של הגיל המבוגר הינה התופעה של נשירת השיניים. מבוגרים רבים מאבדים חלק ניכר מהשיניים שלהם, אם זה בשל ההזנחה של השיניים עם השנים ואם זה בשל ההשפעה של הגיל על חוזקן של השיניים. בעבר, הפתרון לכלל המבוגרים היה מתקן שיניים תותבות אשר אפשר להם לאכול בצורה קלה יותר וליהנות ממראה אסתטי יותר אך יחד עם זאת, כל אחד אשר עשה שימוש בשיניים תותבות הבין כי זהו לא הפתרון האידיאלי. שיניים תותבות אלו הן שיניים אשר ניתן להבחין בהן בקלות רבה והן יכולות לגרום לאדם לחוסר נוחות רבה. לכן, כיום ניתן לראות שיטות חדשניות יותר של השתלות שיניים בגיל מבוגר המעניקות יתרונות רבים לכל אדם.

שיטות השתלות שיניים למבוגרים

לרוב, מבוגרים זקוקים להשתלות שיניים בלסת שלמה או בכל חלל הפה ולא רק של שיניים בודדות. לכן, כיום ניתן לראות התפתחות של שיטות השתלות שיניים שונות ומגוונות אשר מתאימות לפה שלם או לסת שלמה ומאפשרות לבצע השתלת שיניים במבוגרים בצורה הרבה יותר טובה. השתלות שיניים אלו ניתן לבצע בזמן קצר יותר, בצורה נוחה יותר ובאופן מקצועי יותר וכך לאפשר למטופל ליהנות ממראה מרשים והרבה יותר בריא, כשלכך ניתן להוסיף עוד מגוון רחב של יתרונות אשר הופכים את החיים שלו בתור מבוגר להרבה יותר נוחים והרבה יותר קלים.

התאוששות לאחר השתלת שיניים

תקופת ההתאוששות לאחר טיפולי השתלת שיניים אינה פשוטה וקלה, במיוחד בגילאים מבוגרים. לכן, עוד לפני תחילת הטיפול מקפידים הרופאים להעניק את כל ההסבר הדרוש עבור ההתאוששות מההשתלה וצורת החיים לאחריה, מה שיאפשר למטופלים לעבור את תקופת ההתאוששות בצורה הרבה יותר טובה והרבה יותר נוחה. כמובן, תקופת ההתאוששות לאחר השתלות שיניים שונה בין כל שיטה ושיטה בה בוצע הטיפול לכן, גם אם יש לכם חבר אשר ביצע השתלת שיניים, יתכן כי השיטה בה בוצעה ההשתלה אצלו לא דומה לשיטה בה תבוצע ההשתלה אצלכם ולכן תקופת ההתאוששות שלכם תהיה שונה.

טיפול שורש

טיפול שורש הוא אחד מטיפולי השיניים השכיחים ביותר ומטרתו שימור שיניים פגועות. למרות ההתקדמות הרבה במודעות למניעת עששת, רבים מאיתנו זקוקים לטיפולי שורש מדי פעם.
את טיפול השורש יכול לבצע כל רופא שיניים, אך חשוב לדעת שישנם רופאי שיניים שעברו התמחות מיוחדת בטיפול שורש ומיומנים בהתמודדות עם טיפולי שורש מורכבים. בנוסף, ההתמחות מקנה ידע רב ומעודכנות לגבי החידושים בתחום. טיפול שורש מבוצע במערכת תעלות השורש כאשר מטרתו היא טיפול במחלות מוך השן (עצב השן) והרקמה מעבר לקצה השורש הנקראת רקמת סב השורש.

טיפול שורש – גורמים

הגורם העיקרי לזיהום ולמחלות בתעלות השורש הוא החיידקים שחודרים אל לשכת המוך בגלל עששת, כיסי חניכיים עמוקים, חבלה, סדקים בשן ועוד. החיידקים גורמים לדלקת בלתי הפיכה במוך השן, דלקת אשר אנטיביוטיקה אינה יכולה לרפא. יש צורך בטיפול שורש. מחלות עצב השן נגרמות בעיקר בגלל התפתחות של עששת. ביקורים תקופתיים אצל רופא השיניים יכולים למנוע מחלות אלה על ידי סילוק העששת בזמן. במידה ולא ניתן לטפל בעששת בעזרת סתימה רגילה, מבצעים טיפול שורש. במהלך ביקור אצל רופא השיניים, מאבחנים בעיות במוך השן. הרופא נעזר בבדיקות רנטגן של הפה והבלוטות ובדיקות נוספות על מנת להבין את חומרת הבעיה ולהחליט על סוג הטיפול.

מהלך הטיפול

בתחילת הטיפול מרדים הרופא את איזור השן הפגועה ולאחר מכן פותח אותה על מנת להגיע אל המוך. במהלך הטיפול מסולקת כל רקמת המוך מהלשכה ומהתעלות ולאחר מכן מתבצע חיטוי יסודי של תעלות השורשים. שלב זה של חיטוי התעלות הוא קריטי שכן במהלכו מסולקים שאריות החומר האורגני והחיידקים. במידה וחיטוי זה אינו נעשה כהלכה יש חשש לזיהום אשר יגרום לכאבים ובסופו של דבר, לצורך בחידוש טיפול שורש. בסופו של תהליך החיטוי נאטם חלל המוך בסתימת שורש, איטום תלת מימדי של השן בחומר מלט וחומר מילוי אשר מונע דליפה של זיהומים ונוזלים אל תוך השן. לבסוף, מוסיף הרופא גם סתימה זמנית כדי להגביר את ההגנה על השן ולאחר כמה ימים יחליף אותה בסתימה קבועה. בדרך כלל, הטיפול הסופי יכלול גם מבנה וכתר אולם לעתים ניתן להשאיר את השן עם סתימה קבועה בלבד.

שיקום השן לאחר טיפול שורש

השלמת הטיפול בשן לאחר ביצוע טיפול שורש כרוכה בביצוע מיבנה וכתר חרסינה על השן. לטיפול השיקומי של השן לאחר טיפול שורש ישנן כמה מטרות חשובות כמו שמירה על חומר השן הקיים, השלמת החומר החסר וסיוע בתפקודי השן. שן משוקמת תתפקד טוב יותר במהלך נגיסה ולעיסה. מומחה לשיקום הפה מחזיר לשן את חינה הטבעי וצבעה המקורי ודואג כי החיוך על פניכם יישמר תמיד.

כתרים לשיניים

כתר דנטאלי הוא מכסה בצורת שן הממוקם על השן ומכסה אותה כדי לשקם את המראה, הצורה, הגודל והחוזק. כאשר הכתר מודבק לשן הוא מכסה את כל החלק של השן הנראה לעין ועד לקו החניכיים. השימוש של כתרי השיניים מיועד למספר מצבים ובעיקר שמירה על השן שנותרה.
לפניכם מאמר המפרט איזה סוגי כתרים קיימים והחלוקה לקבוצות על בסיס סוגי המתכות בהם חרסינה, זרקוניה ועוד. בהמשך תוכלו לקרוא על כל השלבים בהתקנת כתרים לשיניים, בעיות שעלולות להתרחש בתהליך התקנתם, כמה זמן הכתרים מחזיקים מעמד וגם איך לשמור כל הכתרים במצב תקין וזאת מבלי לבקר אצל רופא השיניים כך שתחסכו כספים מיותרים.

למה משמשים כתרי השיניים?

כתרים לשיניים נועדו בעיקר למצבים הבאים: שמירה על שן חלשה (מריקבון) משבירה ולאיחוד חלקי שן סדוקים, שיקום שן שנשברה או שן במצב גרוע, לכסות ולתמוך שן עם מילוי רחב כאשר לא נשאר הרבה מהשן, לקבע גשר בשיניים, לכסות שן פגומה או שן שצבעה דהה וליצירת מבנה שן על שתלים דנטאליים.

איזה סוגים של כתרים לשיניים קיימים?

כתרים קבועים יכולים להיות מכל סוגי המתכות, מפורצלן על בסיס ממתכת, שרף או חרסינה.
1. כתרים לשיניים ממתכת – בכתרים ממתכת משתמשים גם בציפויי זהב וציפויים אחרים כגון פלדיום או על בסיס מתכת כמו ניקל אן כרומיום. ביחס לסוגים אחרים של כתרים לשיניים צריך להסיר פחות ממבנה השיניים בכדי להרכיב את הגשר המתכתי והשחיקה של השיניים שבכתר היא מינימאלית. כתרים מתכתיים עמידים בפני לחץ בנגיסה ולעיסה ומחזיקים מעמד למשך זמן רב במושגים של שחיקה, ונדיר ביותר שיסדקו או יישברו. הצבע המתכתי הוא החיסרון העיקרי ולכן הכתרים יכולים להתאים לשיניים שאינן נראות כמו שיניים טוחנות.
2. כתרי פורצלן על בסיס מתכת – כתר דנטאלי אשר אפשר להתאים את צבעו לצבע השיניים הקיים (שלא כמו בכתר המתכתי )אך הוא בעל שחיקה גבוהה יותר אל מול השיניים הנגדיות בהשוואה לכתר המתכתי ויתכנו שברים או סדקים בכתר זה, לעומת זאת, השיניים יראו כמו שיניים טבעיות, לפעמים אפשר יהיה לראות את הצבע הכהה של המתכת במיוחד בקו החניכיים, והוא יהיה בולט יותר במידה שתהיה נסיגה של החניכיים. כתרים מפורצלן מתאימים לשיניים הקדמיות והאחוריות.
3. כתרים לשיניים משרף – כתרים דנטלים שאינם יקרים יחסית בעלי שחיקה גבוהה יותר ונוטים לסדקים בהשוואה לכתרים המתכתיים והקרמים.
4. כתרי חרסינה או פורצלן – כתרים אשר מאפשרים את המראה הטבעי ביותר ואפשר להתאים אותם לכל צבע, כתר חרסינה מתאים למטופלים שסובלים מאלרגיה למתכות, אך אין הם חזקים דיים כמו הפורצלן עם בסיס מתכת והשחיקה שלהם גדולה יותר מהכתרים האחרים והם מתאימים בעיקר לשיניים קדמיות. קראו עוד על כתרי חרסינה
5. כתר זירקוניה – מדובר בכתר חרסינה מהמתקדמים ביותר בתחום האסתטיקה של השיניים, יקר משמעותית בהשוואה לשאר סוגי הכתרים ומבוסס על זירקוניום. כתר זירקוניה אינו מכיל מתכת ומקנה לשיניים מראה הקרוב ביותר למראה הטבעי. כתרי זירקוניה עמידים אטומים וחזקים במיוחד.

הלבנת שיניים

כולנו רוצים חיוך של מיליון דולר וכמובן להראות במיטבנו ולהשאיר רושם טוב על הסובבים אותנו. לשם כך ניתן לבצע מספר פעולות אסתטיות בהם: הלבנת שיניים, ציפוי שיניים, יישור שיניים ועוד, וזאת כדי להשיג את החיוך הכובש. בשנים האחרונות, האסתטיקה הרפואית בכלל ואסתטיקת הפה בפרט נכנסה לתודעה של רבים מאיתנו. יותר ויותר פונים לרופא השיניים על מנת לבצע שינויים אסתטיים כאשר אחד מהטיפולים הפופולאריים הוא הלבנת שיניים.
לשינויים קטנים אלו השפעה גדולה על מראה הפנים והפה, ויותר מכך, השינוי האסתטי משליך גם על רגשותינו ותורם לדימוי העצמי שלנו. כמו לכל אחד מאיתנו העניק הטבע ואורח החיים המודרני, שיניים צהובות, מעט עקומות, שיניים גדולות מדי או קטנות. החדשות הטובות הן שכיום ניתן לתקן כמעט כל פגם אסתטי בפה.
עד לפני מספר עשורים עסקה רפואת השיניים בריפוי ובפתרון כאבים. הדאגה העיקרית הייתה לשמור על בריאות השיניים. היום, חלק גדול מטיפולי השיניים קשור דווקא לשיפור מראה השיניים והחיוך. החיוך יוצר את הרושם הראשוני והחשוב ביותר. חיוך צחור ובריא כובש את הסובבים ותורם רבות לדימוי העצמי. טיפולי שיניים אסתטיים בהם הלבנה, נחשבים לקלים, פשוטים ואף לא מסוכנים.

מדוע השיניים מצהיבות?

אצל רוב האנשים בתחילת הדרך השיניים הן לבנות ומבריקות בגלל משטח אמייל הדומה לפורצלן המורכב יחד עם סיבי קריסטל מיקרוסקופים. אמייל השן מגן על השיניים מאפקטים של נגיסה ולעיסה, חריקות שיניים, טראומה ותקיפה של חומצות שנגרמות ע״י צריכת סוכרים. במרוצת השנים, אמייל השן נעשה דק יותר וגורם לחומר השן (דנטין) להצהיב.
בזמן לעיסה רגילה, הדנטין לא נפגע למרות שמתהווים באמייל השן מיליוני מקרו סדקים, סדקים אלו והרווחים בין מוטות גבישי האמייל מתמלאים בהדרגה בשיירים וכתמים שבעטיה השן מאבדת את הצבע הטבעי המבריק, הלבנת שיניים, גורמת להסרת הכתמים והשיירים ומשאירה את הסדקים באמייל השן פתוחים, חלק מהסדקים שנוצרו סופחים מינרלים בחזרה באמצעות הרוק שנמצא בפה ולאחריו הם מתמלאים שוב עם שיירים אורגניים.

הלבנת שיניים וסוגי כתמים

כתמים חיצוניים – כתמים אלו מופיעים על השן כתוצאה מחשיפת יתר למשקאות כהים (קולה, יין, קפה), אוכל ומוצרי טבק. כתמים שטחיים מהסוג הזה הם זניחים וניתנים להסרה בקלות באמצעות מברשת ומשחת שיניים. כתמים עקשנים יותר מהסוג הנ״ל יוסרו ביתר מאמץ ושפשוף נמרץ בעזרת מברשת השיניים, כתמים חיצוניים שאינם מוסרים, עלולים לחדור לשן ולהשתרש במידה והם אינם מטופלים בזמן.
כתמים פנימיים – כתמים אלו נוצרים בחלק הפנימי של השן ונגרמים עקב טראומה, הזדקנות וחשיפה למינרלים בזמן התהוות השן ובזמן אכילת מזון עשיר בפלואוריד. כתמים פנימיים הם כתמים עמידים ביותר בפני הסרה אולם גם הם ניתנים להסרה באמצעות הלבנה ותכשירים לטיפול יום יומי בבית (ראו בהמשך הלבנת שיניים עמוקה), אולם הסרת כתמים פנימיים קשה ביותר.

סתימת אמלגם סתימת כסף

אמלגם הוא חומר איטום המשמש למילוי חורים או חללים בשן שנגרמו עקב ריקבון. משתמשים באמלגם למעלה ממאה וחמישים שנה במאות מיליוני פציינטים. האמלגם הדנטאלי הוא תערובת של מתכות המבוססות על כספית נוזלית ואבקת סגסוגת שעשויה מכסף, בדיל ונחושת. כ- 50% ממשקל האמלגם הדנטאלי הוא על בסיס כספית. אמלגם דנטאלי לסתימה ידוע גם בכינוי סתימת כסף בגלל הצבע שלו הדומה לכסף.
הטיפול מתחיל בניקוי הריקבון והעששת, לאחר מכן ובעזרת מכשירים מיוחדים יקנה הרופא צורה לחלל השן על מנת שניתן יהיה להניח את האמלגם. בשלב הבא, יערבב הרופא את אבקת הסגסוגת עם הכספית הנוזלית וייצור מֶרֶק אמלגם, המרכיבים הללו מסופקים לרופא בתוך כמוסות. המֶרֶק הרך של האלמגם יוחדר לחלל השן, יתקשה ויתמזג עם השן כך שהשן והסתימה יהפכו למקשה אחת. סתימת אמלגם היא חזקה ומחזיקה מעמד זמן רב, היא נוטה להישבר פחות מאשר סתימות אחרות והיא זולה יותר מסתימה לבנה.

סתימה לבנה

מטרת רפואת השיניים השיקומית והאסתטית היא לשחזר אובדן מבנה או נזק על ידי חומרים מלאכותיים בעלי תכונות ביולוגיות, פיזיות ותפקודיות, וזאת בדומה לשן הטבעית. כל התכונות שתוארו לעיל נמצאות בקומפוזיט (סתימה לבנה) שמקנה תוצאות אסתטיות מצוינות עם עמידות טובה וזאת ללא צורך בהכנת חיזוקי מבנה מיוחדים. במהלך השנים האחרונות, פותחו עשרות חומרי איטום בעלי צללים וגוונים שונים, חלקם שקופים למחצה, עמומים וכדומה על מנת שהסתימה הלבנה תחקה את השן הטבעית. ההתפתחות בחומרים ובטכניקות מאפשרת קשת אפשרויות לטיפול במגוון תופעות בשיניים באופן אמין, צפוי ובדרך המסורתית.

מהי סתימה לבנה וממה היא מורכבת?

סתימות לבנות עשויות משרף קומפוזיט המבוסס על תערובת שרף מַשְׁתִּית (חומר חוץ-תאי) אורגני, חלקיקי מילוי שאינם אורגניים ומרכיבי הדבקה. שרף המשתית בנוי ממונומרים (תרכובת שהמולקולות שלה יכולות להתאחד על מנת ליצור פולימר), חומרי התנעה, מיצבים ופיגמנט, כאשר המילוי האורגני בנוי מצורות מסוימות של חלקיקי זכוכית. למרות שקיימים סוגים שונים, החיבור הייחודי ופיזור המשתית ורמות המילוי בכל חומר מילוי מיוצרים כאשר משתמשים או בביספנול (bisphenol-A-diglycidylmethacrylate) או באורתן (urethane dimethacrylate) של משתית פולימרים וסוגים שונים של חלקיקי מילוי כמו זכוכית, קוורץ וסיליקה קולואידל.
המשתית והמילוי הם החומרים שמכתיבים את התכונות המכאניות (שבר, קושיות ומודולי גמישות), ותכונות פיזיות (ברק ואפיונים אופטיים), גם היחס בין שרף המשתית ומידות חלקיקי המילוי עם העמסה, מגדירים את השוני בין סוגי הקומפוזיט השונים כאשר הקומפוזיט מדורג לפי אפיונים שונים (מנגנון הקשחה עצמי וסוג החלקיקים). בשימושים הנפוצים ביותר נותנים משקל בעיקר לפיזור וגודל ממוצע החלקיקים.

מיהם המועמדים לסתימה לבנה?

מילוי סתימה לבנה משרף קומפוזיט מהווה בראש ובראשונה חלופה ראויה למילוי שיניים מסורתי ממתכת, המגמה כיום בעולם נוטה לכיוון האסתטיקה הרבה יותר מבעבר ולכן כאשר שיניים קדמיות נגועות בעששת וריקבון ההמלצה היא כמעט תמיד לבצע סתימה לבנה. סתימה לבנה מספקת עמידות טובה והתנגדות לשברים בסתימות קטנות ובינוניות שעליהן לעמוד מול הלחץ בלעיסה קבועה ולכן אפשר להשתמש בסתימה לבנה גם לשיניים אחוריות. פרט לאנשים הסובלים מחורים בשיניים, המועמדים לסתימה לבנה יהיו אנשים המסתובבים עם סתימות כסף (אמלגם) המכונות גם סתימות כספית (בגלל שהן מכילות כספית). למרות שסתימות אמלגם נחשבות לסתימות יעילות, הן הופכות לרוב לשחורות במשך הזמן.

מדוע סתימה לבנה מומלצת ע״י הרופאים?

גם רופאי שיניים ממליצים על סתימה לבנה ולאו דווקא מסיבות אסתטיות. בעוד סתימת אמלגם דורשת מקום גדול יותר המצריך השחזה רחבה, בסתימה לבנה הרופא קודח ומסלק רק את החלק הנגוע בשן כדי להניח את הקומפוזיט, בכך הרופא שומר על המבנה הקיים של השן למשך תקופה ארוכה. בנוסף, סתימת אמלגם נוטה להתרחב ולהתכווץ בחום ולכן עלולים להיווצר בה סדקים בזמן שהקומפוזיט מודבק לשן, עומד בלחץ לעיסת המזון, תומך במבנה שן ומבודד אותה מטמפרטורות קיצוניות.

לכל שאלה או בקשה, צרו עמנו קשר

5 + 12 =

מרפאה: 09-7996936

פקס: 09-7996936

pninat.hashen@gmail.com

רחוב רמז דוד 22, כפר סבא

קבלת קהל:
ראשון: 20:00 - 13:00
שני: 20:00 - 13:00
שלישי: 20:00 - 13:00
חמישי: 20:00 - 13:00
זמינים בכל שעות היום